BORDO (Normal) YEŞİL (Hususi) GRİ (Hizmet) ve SİYAH (Diplomatik) tüm T.C pasaportlarından vize istenmektedir. (Bkz.Vize Rejim Tablosu)
Konsolosluk Pasaportunuzun 2. sayfasındaki hamilinin imzası bölümünün pasaport  sahibi tarafından imzalı olmasını temdit süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 AY ve Pasaportta kayıtlı seyehat edecek  kişi  kadar  boş vize  sayfasının bulunmasını istemektedir. Eğer var ise eski pasaportlarınızı da göstermenizin sizin için referans olacağını da unutmayınız.
Yeni (Çipli)  pasaport  ile vize başvurusu yapacak olan yolcular  var ise eski  pasaportlarını  eğer yoksa Pasaport şubeden alacakları protokol yazısı ibraz etmek zorundadırlar.!!
Hindistan Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çekilmiş, rötuşsuz ve arka fonu beyaz özelliklere sahip vesikalık resimleri kabul etmektedir.
Vize başvuru formları  Türkçe–İngilizce ve Hintçe olarak hazırlanmış olup eksiksiz olarak okunaklı, büyük harflerle doldurulmalı ve pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. (Vize Başvuru formu için tıklayınız)
Değerli yolcularımız başvurularınızı, Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması ve bayram, yılbaşı, sömestr, fuar, paskalya, dil okulu vb gibi yoğun başvuruların olduğu günlere rastlaması durumunda konsolosluklarında çok yoğun olabileceğini dikkate alarak  seyahat planınızı en az 30 gün önceden yapmanızı  ve müracaatınızın sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerinde yazılı  olan  bilgilerin doğruluğunu  mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.
Hindistan Başkonsolosluğu tüm vize müracaatlarını Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 09.30 – 11.30 saatleri arasında kabul etmekte ve başvurular  1-2 iş gününde sonuçlanmaktadır. Expres vize uygulaması yoktur.

Büyükelçilik

Ankara Büyükelçiliği

Adres : Cinnah Cad. No: 77 Çankaya / Ankara
Tel : 0(312) 438 21 95
Fax : 0(312) 440 34 29
Web :
Email :

Konsolosluk

İstanbul Başkonsolosluğu

Adres : Cumhuriyet cad. Dörtler Apt. No:42-B K:7 Elmadağ / İstanbul
Tel : 0(212) 296 21 31
Fax :
Web :
Email :

Başvuru Bölgeleri

İSTANBUL: İstanbul- Balıkesir- Bursa- Çanakkale- Edirne- İstanbul- Kırklareli- Kocaeli- Sakarya- tekirdağ- Yalova
ANKARA: Yukarıda belirtilenlerin dışında kalan  tüm şehirlerin  vize başvuruları Ankara’ dan yapılmaktadır.