BORDO (Normal) Pasaportlardan vize istenmektedir. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)
YEŞİL (Hususi) GRİ (Hizmet) ve SİYAH (Diplomatik) pasaportlara vize uygulanmamaktadır. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)
Tüm schengen ülkelerinin Ortak kararı gereği Pasaport süresi ilk alındığı tarihten itibaren 10 yıldan fazla olan pasaportların başvurularını kesinlikle kabul etmediğinden schengen ülkelerine seyahat edecek olan yolcularımızın pasaportlarını mutlaka değiştirmeleri gerekmektedir.
Pasaportunda geçerli schengen vizesi bulunan ve sonradan yeni pasaport alan yolcuların ispanya’ya seyahat etmeden önce eski pasaportlarında bulunan geçerli schengen vizelerini mutlaka yeni pasaportlarına aktarmalarını aksi halde ülkeye alınmama riskini önemle hatırlatırız.
Konsolosluk Pasaportunuzun 2. sayfasındaki hamilinin imzası bölümünün pasaport sahibi tarafından imzalı olmasını temdit süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay ve Pasaportta kayıtlı seyehat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunmasını istemektedir. Eğer var ise eski pasaportlarınızı da göstermenizin sizin için referans olacağını da unutmayınız.
Konsolosluk vize başvurularında yeni çekilmiş–rötuşsuz ve arkası beyaz fonlu vesikalık resim istemektedir. Vize başvurusu için vereceğiniz resmin son 3 ay içinde çekilmiş ve pasaportunuzdaki daha önceki aldığınız vizelerde kullanılmamış olduğuna dikkat ediniz!!. Poloraid–biometrik ve renkli fotokopi olan resimler kabul edilmemektedir.!!
Anne ve Baba dan ayrı yada herhangi birisi ile seyehat edecek olan 18 yaşından küçük çocuklar için Noter onaylı Orjinal MUVAFAKATNAME istenmektedir.
Vize başvuru formları Türkçe olarak hazırlanmış olup eksiksiz olarak okunaklı ve büyük harflerle doldurulmalı mutlaka pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. (Vize başvuru formu için tıklayınız)
İspanya/Schengen sahasına giren tüm yabancı uyruklular geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. (Bkz:Seyahat sağlık sigortası)
Değerli yolcularımız başvurularınızın Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması ve bayram, yılbaşı, sömestr, fuar, paskalya, dil okulu vb. gibi yoğun başvuruların olduğu günlere rastlaması durumunda konsolosluklarında çok yoğun olabileceğini dikkate alarak seyahat planınızı en az 30 gün önceden yapmanızı ve müracaatınızın sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerindeki yazılı olan bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.

Büyükelçilik

Ankara Büyükelçiliği

Adres : Abdullah Cevdet sokak No:8 Çankaya / Ankara
Tel : 0(312) 440 17 96
Fax : 0(312) 440 33 27
Web :
Email :

Konsolosluk

İstanbul Başkonsolosluğu

Adres : Karanfil Aralığı sokak No:16 Levent / İstanbul
Tel : 0(212) 270 74 10 02122707414
Fax : 0(212) 325 30 31
Web :
Email :

Başvuru Bölgeleri

İSTANBUL: Ege – Marmara – Karadeniz Sahil boyu şehirleri ve Akdeniz bölgesi (Mersin hariç)
ANKARA: İç Anadolu-Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri