BORDO (Normal) Pasaportlardan vize istenmektedir. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)
YEŞİL (Hususi) GRİ (Hizmet) ve SİYAH (Diplomatik) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
Tüm schengen ülkelerinin Ortak kararı gereği Pasaport süresi ilk alındığı tarihten itibaren 10 yıldan fazla olan pasaportların başvurularını kesinlikle kabul etmediğinden schengen ülkelerine seyahat edecek olan yolcularımızın pasaportlarını mutlaka değiştirmeleri gerekmektedir.
Konsolosluk Pasaportunuzun 2. sayfasındaki hamilinin imzası bölümünün pasaport sahibi tarafından imzalı olmasını temdit süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 AY ve Pasaportta kayıtlı seyehat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunmasını istemektedir. Eğer var ise eski pasaportlarınızı da göstermenizin sizin için referans olacağını da unutmayınız.
İsviçre Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında kafa uzunluğu 45X35 mm boyutunda, (yüz yüksekliği 32 ile 36 mm olan) yeni çekilmiş-rötuşsuz ve arka fonu beyaz, Biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim istemektedir. İstenilen özelliklere sahip olmayan resimlerden dolayı vize başvurusu kesinlikle kabul edilmemektedir. (Bkz:Biometrik Resim).
Vize başvuru formları Türkçe ve Almanca olarak hazırlanmış olup eksiksiz olarak okunaklı, büyük harflerle doldurulmalı ve pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır.
İsviçre /Schengen sahasına giren tüm yabancı uyruklular geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Konsolosluk seyahat sigortanın istenilen vize süresi kadar olmasını istemektedir.
İsviçre Başkonsolosluğu vize bölümü hafta içi her gün 08.30 – 11.00 saatleri arasında vize başvurularını kabul etmekte ve müracaatlar 3 iş gününde sonuçlandırmaktadır.
Değerli yolcularımız başvurularınızın Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması ve bayram, yılbaşı, sömestr, fuar, paskalya, dil okulu vb gibi yoğun başvuruların olduğu günlere rastlaması durumunda konsolosluklarında çok yoğun olabileceğini dikkate alarak seyahat planınızı en az 30 gün önceden yapmanızı ve müracaatınızın sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.

İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevu için konsolosluğun iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

Büyükelçilik

Ankara Büyükelçiliği

Adres : Atatürk Bulvarı No: 247 Kavaklıdere / Ankara
Tel : 0(312) 426 94 20 0(312) 426 94 21
Fax : 0(312) 467 11 99
Web :
Email :

Konsolosluk

İstanbul Başkonsolosluğu

Adres : Büyükdere Cad. No:173 1.Levent Plaza A_Blok K:3 Levent / İstanbul
Tel : 0(212) 283 12 93 0 (212) 283 12 82
Fax : 0(212) 283 12 97
Web :
Email :

Başvuru Bölgeleri

İSTANBUL: İstanbul- Aydın- Balıkesir- Bursa- Çanakkale- Edirne- İzmir- Kırklareli-Kocaeli- Manisa- Muğla- Tekirdağ- Yalova
ANKARA: Yukarıda belirtilen şehirlerin dışındaki tüm bölgeler vize başvurularını Ankara dan yapmak zorundadırlar.